Tallarin Saltado-Peruansk wok

Peru möter Kina i en rykande het wok.
Spaghetti, saftigt kött, lök, tomater och chilipastan ají amarillo som ger en fruktiga hetta. Köttet kan du enkelt ersätta med kycklingfilé om du vill det och om du har svårt att hitta ají amarillo kan du ha i en annan chilipasta. Rätten är lättlagad och du svänger snabbt ihop den till middag redan ikväll.

4 portioner
500 g ryggbiff, innanlår eller entrecote (även kycklingfilé funkar bra)
3 vitlöksklyftor
2 tsk spiskummin
400 g spaghetti
2 rödlök
2-3 fasta tomater
3 msk ají amarillo-pasta (peruansk chilipasta, kan ersättas med annan chilipasta, tex sambal)
4 msk japansk soja
1–1,5 msk rödvinsvinäger eller vitvinsvinäger
2 tsk majsstärkelse
Koriander & salladslök till garnering
Salt & svartpeppar
Rapsolja till stekning

Gör såhär:
Skiva köttet i tunna strimlor, smaksätt med spiskummin, riven vitlök, salt och svartpeppar. Blanda noga och låt gärna marineras en stund.

Hacka lök i klyftor, hacka tomaterna i klyftor (ta bort kärnhuset).

Hetta upp olja och stek köttet på hög värme tills den får en fin stekyta. Lägg åt sidan. I samma stekpanna som du stekte köttet steker du lök tills löken får en fin yta, vänd i tomat, chilipasta och stek lite till. Koka pastan al dente och ta tillvara på 2-3 dl av pastavattnet precis innan du silar av pastan.

Blanda ihop soja, vinäger och majsstärkelse. Vänd ner köttet med lök och tomat, tillsätt sojasåsen stek på medelhög värme lite snabbt. Vänd ner pastan, pastavattnet, smaka av med salt och svartpeppar. Toppa med koriander och salladslök.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Like
Close
Your custom text © Copyright 2026. All rights reserved.
Close