Kesäkeitto- Finsk sommarsoppa

Kessäkeitto är en läcker finsk sommarsoppa, eller som vi säger i Sverige ängamat. Den perfekta soppan att laga nu på sommaren när det är skördetider. Fantastiskt god med en skiva bröd till!

6-8 port
500 g färskpotatis
1 litet blomkålshuvud
100 g färska gröna bönor (tex haricots verts)
4 st sommarlökar eller 1 purjolök
4 st morötter
100 g ärtor
1,2 l vatten
3 dl grädde eller mjölk (om du har mjölk späder du ut mjölken med 1 msk vetemjöl)
Örtsalt eller grönsaksbuljong
Vitpeppar
Smör eller olja till stekning
Garnering:
Rädisor
Dill och persilja

Gör såhär:
Hacka alla grönsaker. Stek den vita delen av sommarlöken i smör eller rapsolja. Tillsätt blomkål, häll över kokhett vatten, tillsätt buljong eller örtsalt. Låt koka i 5 min. Ha i resten av grönsakerna förutom ärtorna. Låt koka i 12-15 min till. Vänd i grädde, låt koka i 3-4 min. Vänd slutligen i ärtorna och låt allting koka i 5 min till. Toppa soppan med rädisor, persilja och dill. Servera och njut!

Join the Conversation

  1. Barndomsminnen! Det smakar godast med Finn crisp med smör på.

  2. Minou says:

    Den som inte vill ha mjölkprodukter i sin soppa kan testa att basera soppan på en god grönsaksbuljong. Det är mycket lätt att tillaga själv men tärning går förstås också bra. I Finland har man ofta mjölk eller grädde i soppspadet.

  3. Man ska fräsa smör och mjöl till det är nötig innan man späder med mjölk. Grönsakerna kokas i saltat vatten innan de läggs ner i soppan. Mamma kommer från Finland och har lärt mig göra sommarsoppa, jättegott men viktigt att verkligen fräsa på mjölet!

    1. Maileena says:

      Kesäkeitto lagas vanligtvis av primörer och är ett sommartecken.. Jag har faktiskt aldrig sett den som en skördetidssoppa på sensommaren och hösten. Men varför inte? Då skulle jag nog laga den på en god grönsaksbuljong.

      1. Maileena says:

        Det var en allmän kommentar inte till Suss. Mammas och din sommarsoppa låter härlig.

    2. Maileena says:

      Du har rätt man ska alltid fräsa mjölet om man ska reda en soppa eller en sås. Annars får mjölet en tråkig “rå smak”. Jag använder ofta Maizena redningar när jag behöver reda något där det inte behövs en nötig smak eller brun färg i redningen. Mycket praktisk ingrediens.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Like
Close
Your custom text © Copyright 2025. All rights reserved.
Close