REKLAM FÖR BOSCH
En god frukost ger en riktigt bra start på dagen. Jag älskar gröt till frukost men först vill jag dricka en stor kopp kaffe. På vardagarna ser jag till att kidsen får sin frukost först, hjälper dom att komma iväg till skola och sen när lugnet lagt sig (mornarna är ofta lite smått kaotiska när man ska få iväg 3 kids) äter jag min frukost. Havregrynsgröt, äppelmos, kanel och en skvätt mjölk. Gaaah så gott! Men den absolut bästa frukosten enligt mina barn är en smoothie. Vissa kvällar förbereder jag smoothien till dom redan dagen innan och ibland gör jag den direkt på morgonen. Det bästa är att man kan ha i det mesta i en smoothie. Jag brukar mixa i allt från bär, frysta eller färska, frukt, havregryn, spenat till grönkål. Nu ska du få två läckra recept som förhoppningsvis kommer att ge dig den bästa starten på dagen. Den ena är en stärkande smoothie och sen självklart även min havregrynsgröt som jag toppar med äppelmos på ungsbakade äpplen. Den bara måste du testa! Du behöver varken skala eller kärna ur dom. Bara baka i ugn och sen rakt ner i en blender. Supersmidigt och gott. Både smoothien och äppelmosen har jag svängt ihop med Bosch Blender VitaPower 4. Den är grym! Något som är superviktigt för mig när jag jobbar med en blender är främst att den är säker. Jag mixade en gång en kokhet soppa i en blender där locket bara skulle tryckas ner utan en säkerhetsspärr och locket flög av så fort jag körde igång blendern. Jag fick varm soppa över hela min bröstkorg och brände mig rejält. Bosch blender är säker att jobba med och maskinen går inte igång om man inte har stängt locket ordentligt. Puuuh! Den är stark och kraftfull, lätt att jobba med, enkel att rengöra och ger dig perfekt konsistens på maten. Är du ute efter en sammetslen hummus, chunky salsa, eller krämig smoothie? Bosch blender fixar det enkelt på en kick. Den har dessutom smarta funktioner som en hällpip som gör att du inte behöver ta av locket när du ska servera din smoothie, du häller bara rakt ner i glaset. Läs mer om Bosch Blender VitaPower HÄR!
Äppelmos på hela äpplen
1 kg äpplen
Gör såhär:
Dela äpplena i halvor och lägg på en plåt med bakplåtspapper. Baka mitt i ugnen på 150° i ca 40 min. Låt svalna och mixa sedan äpplena släta i Bosch blender. Äppelmoset klarar sig fint i kylen i ca 7 dagar
Stärkande och mättande smoothie
1 banan
3 dl frysta bär (välj fritt efter smak)
0,5 dl havregryn
4 kvistar grönkål
3 dl yoghurt
2 dl vatten
Gör såhär:
Lägg alla ingredienser i blendern och mixa.
Läs mer om Bosch Blender VitaPower HÄR!


Tagga någon som behöver inspiration till veckans middagar! Här kommer veckans matsedel med fräscha somriga recept ☀️ Som alltid finns det ett vegetariskt alternativ💚
Denna vecka hittar du recept på zucchinibiffar med fetaost, kycklinglasagne extra allt eller stekpannelasagne, vietnamesiska biffar med glasnudelsallad eller vietnamesiska sommarrullar, ugnsbakad torsk med sparris eller gnocchi med sparris, lyxig räkpasta på 15 min eller smarrig pasta på 10 min. På baktipset finns recept på sockerkaka med citron🍋 Recept på allt gott i länken i min profil @zeinaskitchen
Ostbricka och virgin strawberry daiquiri
à la @andrafarhad 🤩
Recept på drinken🍓
2 glas
150 g djupfrysta jordgubbar
2 st lime
Ca 4 dl Lemon schweppes
Lime, mynta och is till servering
Gör såhär:
Presa limen. Lägg jordgubbar, limejuice och schweppes i en mixer och mixa tills du får en jordgubbsslush. Häll upp i glas, späd ut med lite mer schweppes och servera!
Hej ❤️
Tänkte dela med mig lite kul som jag har gjort under april och maj. Ni ser endast massa matbilder här i mitt flöde men det händer så mycket bakom kulisserna. Här kommer lite bilder på vad jag har jobbat med och gjort.
1. Handelskammaren bjöd in mig som talare i deras öppet hus. Det var så inspirerande att träffa massa härligt folk och entreprenörer. Jag berättade om min resa och vilka utmaningar man tacklas med när man driver eget bolag. Det ser oftast väldigt härligt ut här i mitt flöde, vilket det är. Jag älskar mitt jobb men det är många gånger tufft. Ibland känns det som extra tufft för att jag är en kvinna med slöja.
2. Ett samarbete jag är oerhört stolt över. I höst kommer jag vara ambassadör för @mustaschkampen . Bilder på mig i mustasch finns snart att se lite överallt för att uppmärksamma mustaschkampen. Förhoppningsvis lyckas vi få så många som möjligt att stödja kampen mot prostatacancer.
3. Jag gästade Malou Efter Tio och pratade om sorgen efter att ha förlorat min mamma och storebror. Så svårt att prata om det men det var ett fint samtal.
4. Tillsammans med Friends lanserar vi Kunskapsbanken – Mobbningens motsvarighet till 1177.
5. På besök hos mitt förlag. Snart släpps min brödbok😍 det planeras för fullt inför lanseringen!
6. Firar Eid i Norge med NRK. Det var så kul! Håller tummarna att Sverige sänder ett liknande program nästa år.
7. Körkortet! Så svårt att få ihop det just nu med mitt jobb och livspusslet med familj. Men jag kämpar på. Kör så ofta jag kan på kvällarna.
8. Igår lagade jag mat på scen med Nordic Future Food i Kistamässa. Jag lagade framtidens hummus gjord med svenska, kravmärkta råvaror(bilden kom inte med 🙈)
9. Så roligt samarbete som ni kommer att se mer av i höst. Kommer att jobba för fullt med detta nu under en period.
TÄVLING🎉
Tre personer har chansen att vinna en goodiebag med godsaker och merch från @edgyveggie
För att vara med och tävla:
📣Följ @edgyveggie & @zeinaskitchen
📣Tagga 3 kompisar som inte får missa att smaka Edgy Veggies läckra produker.
Lycka till! Tävlingen avslutas den 17 maj
Nu kan du även hitta Edgy Veggies seitan på Mathem.se 🎉
Mixar du äpplena med kärnhuset? 🙂
Undrar detsamma, när jag läser äpplehalvor. Tänkte faktiskt pröva men blev konfunderad.