En riktigt god och enkel rätt som du snabbt svänger. Blanda ihop den läckra oströran, klicka på kycklingen och sedan skjuts in i ugnen. Kycklingen passar lika bra att serveras med ris, potatis, pasta eller något annat smarrigt som tilltalar dina smaklökar.
6 portioner
6 st kycklingbröstfiléer
1 röd paprika
Ca 12 st körsbärstomater eller 1 tomat
1 näve färsk basilika
2 vitlöksklyftor
200 g färskost
Ca 1,5 dl riven ost
Ca 0,5 dl riven parmesanost
1 tsk paprikapulver
Salt & svartpeppar
Olivolja (eller rapsolja) till garnering
Serveringsförslag:
Tysk gurksallad
Potatis, ris eller pasta
Gör såhär:
Värm ugnen till 225°, över och undervärme. Lägg kycklingen på en plåt, skär tre snitt på toppen av kycklingfilen, krydda med salt, peppar och paprikapulver. Hacka tomat och paprika i små tärningar, hacka basilika fint. Blanda tomat, paprika, basilika, riven vitlök, färskost, riven ost, parmesan och svartpeppar till en röra.
Klicka röran på kycklingfiléerna och smeta ut den jämnt över varje file. Ringla lite olivolja över och baka mitt i ugnen i ca 17 min, tills kycklingen är helt färdiglagad. Servera med önskat tillbehör och njut!
Schnitzel är en mycket populär rätt i många delar av världen. Inte så konstigt! Av få ingredienser kan du få ihop en riktigt smarrig rätt😍 Servera den frasiga kycklingschnitzeln med en god champinjonsås och potatis👌 Supergott och enkelt! Recept i min profil @zeinaskitchen
TÄVLING🏆
5 personer har chansen att vinna Middagskompassen. Kokboken med läckra, lättlagade och klimatsmarta recept 💚
För att vara med och tävla
🌶Skriv vilken råvara som är din favorit i kommentarerna
🌶Tagga två kompisar och följ @zeinaskitchen
5 slumpmässiga vinnare utses den 19 juni🥳
Lycka till ❤️
Snabb lahmacun gjord på tortillabröd. Supergod köttfärspizza som passar perfekt att bjuda på till vardags eller till fest. Allra godast att avnjutas varm men funkar också strålande att servera kall på buffén❤️
6 portioner
12 st mellanstora tortillabröd
Fyllning
Ca 500 g köttfärs
1 lök (röd eller gul)
1 grön paprika
3 st tomater
1 liten knippe persilja
2 msk paprikapuré (kan ersättas med 2 msk tomatpuré+1 msk paprikapulver)
1 msk tomatpuré
2 msk granatäppelsirap (kan uteslutas)
1 msk rapsolja
Salt & peppar
Serveringsförslag:
Citron att pressa över
Valfria grönsaker bredvid som tex tomat, lök, oliver, persilja, picklade grönsaker
Gör såhär:
Finhacka alla grönsaker och blanda sedan ihop med alla ingredienser till fyllningen. Lägg köttfärsröran i en sil och låt rinna av en stund. Värm ugnen till 225°, över och under värme. Lägg tortillabröd på en plåt med bakplåtspapper. Fördela fyllningen jämnt över hela brödet, tryck ut fyllningen med fingrarna och snåla inte med fyllningen, den krymper ihop i ugnen. Baka i nedre delen av ugnen i ca 12-15 min, tills färsen är klar och tortillabröden fått frasiga kanter.
Vilken färskost ska man ta? Smaksatt?? Naturell??